Projekt ERASMUS+ “Lernen mit Spaß”

Kiedy pierwsza myśl, jaka przychodzi Ci do głowy, jest taka, że nauka języków obcych jest nudna, a druga, że niemiecki jest trudny, zajrzyj na stronę projektu ERASMUS+ “Lernen mit Spaß”… https://lern3.weebly.com
Projekt skierowany jest do uczniów TECHNIKUM. Do tej pory odbyła się jedna wymiana uczniów we Włoszech. Wzięło w niej udział 3 uczniów technikum spedycyjnego i 1 uczennica technikum informatycznego. Przed nami kolejne spotkania projektowe – w Hiszpanii, Chorwacji i na Węgrzech.

Włoska przygoda w ramach projektu Erasmus+ “Lernen mit Spass”

09 lutego 2020 roku sześcioosobowa grupa, składająca się z uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie, udała się w podróż do Taranto we Włoszech. Było to możliwe dzięki udziałowi szkoły w projekcie Erasmus+ “Lernen mit Spass”, którego językiem ,,roboczym” był język niemiecki, a posługiwali się nim przybyli tam Polacy, Hiszpanie, Chorwaci, Węgrzy i oczywiście gospodarze, czyli Włosi.
Koordynatorem tego projektu, a także trzech innych, jest pracująca w ZSB nauczycielka przedmiotów spedycyjnych oraz języka niemieckiego – pani Regina Starukiewicz. Opiekunem młodzieży, i osobą wspomagającą realizację założeń projektowych podczas wyjazdu do Włoch, była nauczycielka języka polskiego oraz wiedzy o kulturze – pani Beata Gałaś. Młodzież zakwalifikowana do tego projektu to głównie uczniowie klasy I technik spedytor (po gimnazjum), czyli Oliwia Kobylińska, Marcel Waraksa i Kamil Surowiec oraz uczennica klasy I technikum informatycznego – Natalia Matusiak. Uczniowie ci najlepiej wykonali zadania kwalifikujące do projektu, czyli wykonali graficzne logo projektu oraz dokonali prezentacji szkoły i siebie w języku niemieckim.
Każdy dzień pobytu we Włoszech był starannie zaplanowany i pozwalał na realizację zadań projektowych, czyli uczenie się i nauczanie z pasją i przyjemnością. Ważne było także, by porozumiewać się w języku niemieckim, chociaż uczestnicy projektu, młodzi Europejczycy i ich nauczyciele, pomagali sobie we wzajemnym komunikowaniu – językiem angielskim. Fenomenem była pani Starukiewicz, która oprócz w/w języków posługiwała się również językiem hiszpańskim i włoskim.
W programie projektu znalazły się również trzy wycieczki, powiązane tematycznie z filmem Pierwsza z nich dotyczyła Matery, miasta wykutego w skale, wpisanego na światową listę zabytków UNESCO. To właśnie tam nagrywane były sceny do filmu Mela Gibsona “Pasja”. Druga wycieczka to spacer po Taranto, mieście liczącym 2700 lat! Wędrując śladem kręconych tam filmów, zachwycano się wielowiekową zabudowę tego leżącego w Apulii miasta, zwiedzano kościoły i podziwiano oszałamiającą kolekcję cennych artefaktów w Narodowym Muzeum Archeologicznym MarTa. Trzecia wycieczka to zajęcia outdoorowe w Alberobello, którego bajkowe budowle z kamienia wapiennego zainspirowały twórców wytwórni Walta Disneya do nakręcenia serialu “Trulli Tales”.
Zajęcia projektowe zakończono quizem na temat w/w filmów oraz miast, a także nagraniem spotów reklamowych dotyczących zwiedzanych miejsc.
Teraz czekają nas przygotowania na przyjazd gości z zaprzyjaźnionych krajów Europy, bo w kwietniu zaplanowana jest ich rewizyta. Planujemy realizować zadania projektowe i okazać im polską gościnność.